Strona główna > Blog > Jak działają agencje rekrutacyjne?
Jeśli chodzi o zatrudnienie, są dwie strony tej historii. Pracodawcy mówią: "Trudno znaleźć dobrą pomoc", a osoby szukające pracy myślą: "Nie mogę znaleźć tam godnej pracy". Niezależnie od tego, po której stronie monety jesteś, znalezienie dobrej pracy i pracowników jest trudnym procesem. W przypadku zatrudnienia, jedna oferta pracy może przyciągnąć setki kandydatów. Przesiewanie ich w celu znalezienia dobrego dopasowania jest czasochłonne. Z drugiej strony, łowca pracy może mieć wrażenie, że wysyła CV do czarnej dziury w Internecie, nigdy nie słysząc odpowiedzi.
 
W jaki sposób przedsiębiorstwa i osoby poszukujące pracy mogą przebić się przez biurokrację procesu zatrudniania? Wiele osób korzysta z usług agencji zatrudnienia, aby złagodzić ten proces. Agencja pracy to firma zatrudniona przez firmę w celu zaspokojenia jej potrzeb kadrowych. Agencje zatrudnienia znajdują ludzi do obsadzenia wszystkich rodzajów stanowisk, od czasowych po pełnoetatowe, w wielu dziedzinach kariery. Niezależnie od tego, czy firma potrzebuje pielęgniarki, asystentki administracyjnej, kierownika lub stolarza, agencja pracy może znaleźć odpowiedniego pracownika.
 
Zarówno publiczne, jak i prywatne agencje zatrudnienia pomagają w umieszczaniu pracowników. W Stanach Zjednoczonych jedną z głównych publicznych agencji zatrudnienia jest Amerykański Departament Zatrudnienia i Szkolenia Administracji Pracy. Agencja ta zapewnia usługi i narzędzia do poszukiwania pracy dla pracowników za pośrednictwem zasobów internetowych i sieci biur na terenie całego kraju. Promuje ona miejsca pracy w sektorze publicznym i prywatnym poprzez powiązanie z krajowymi i państwowymi bankami pracy.
 
Prywatne agencje zatrudnienia pomagają również w umieszczaniu pracowników, szczególnie w sektorze prywatnym. Te agencje zatrudnienia specjalizują się zazwyczaj w jednej z trzech dziedzin:
 
  • usługi pośrednictwa personalnego
  • usługi kadrowe, zwane również usługami pomocy tymczasowej
  • firmy executive search
 
Mówi się, że te firmy codziennie zabierają do pracy miliony ludzi. W rzeczywistości, w przemyśle pracy tymczasowej i kontraktowej, ponad dwa miliony osób jest zatrudnionych przez firmy rekrutacyjne każdego dnia roboczego, a firmy rekrutacyjne zatrudniają 8,6 miliona pracowników tymczasowych i kontraktowych każdego roku [American Staffing Association].
 
Więc, co właściwie robią te agencje zatrudnienia? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego są one nieocenionym źródłem informacji zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.
 
agencje rekrutacyjne

Funkcja agencji zatrudnienia

Dla pracodawców, agencja pracy może zabrać cholerną pracę z zasobów ludzkich. Obsadzenie otwartej pozycji wymaga czasu i pieniędzy. American Staffing Association szacuje, że zatrudnienie pracownika może kosztować od 7 do 20 procent wynagrodzenia na tym stanowisku i zająć od 30 do 45 dni [źródło: American Staffing Association]. Dla niektórych firm może to być niezłe obciążenie podatkowe, więc warto poświęcić czas na przeprowadzenie procesu rekrutacji do firmy rekrutacyjnej w agencji pośrednictwa pracy.
 
Kiedy firma potrzebuje konkretnej osoby do pracy, będzie kontraktować się z firmą świadczącą usługi pośrednictwa personalnego, zwaną również firmą rekrutacyjną. Rekrutujący zajmuje się procesem poszukiwania i dopasowuje pracownika do danego stanowiska, ustawiając potencjalnych kandydatów na rozmowę kwalifikacyjną z firmą.
 
Na stanowiska kierownicze wyższego szczebla firma może zdecydować się na zatrudnienie firmy executive search, znanej również jako headhunter. Firma executive search działa na podstawie umowy o zachowaniu poufności od firmy zatrudniającej i stosuje ustalony kodeks standardów w celu identyfikacji i umieszczania pracowników na tych bardzo widocznych stanowiskach.
 
Kiedy firma potrzebuje tylko wakacji lub kogoś do pracy na kilka miesięcy, korzysta z agencji pośrednictwa pracy. Agencje kadrowe zapewniają wykwalifikowanych pracowników do pracy tymczasowej lub kontraktowej. Niektórzy pracodawcy korzystają również z agencji pośrednictwa pracy jako rekruterów na stanowiskach zwanych "temp to perm", co oznacza, że dane stanowisko jest tymczasowe, ale może prowadzić do powstania stanowiska stałego, jeśli pracownik i firma są dobrze dopasowane.
 
Dla osób poszukujących pracy agencja pracy może być przepustką do podjęcia tej pracy w pełnym wymiarze godzin. Publiczna służba zatrudnienia jest bezpłatna i oferuje wiele narzędzi. Rekrutujący mogą otworzyć drzwi na stanowiska, które mogą nie być łatwe do znalezienia na własną rękę. Firmy rekrutacyjne pozwalają na wypróbowanie różnych firm i branż, a także są świetne dla tych, którzy szukają pracy krótkoterminowej lub w niepełnym wymiarze godzin.
 
Kolejną korzyścią płynącą z korzystania z agencji pracy jest dostęp do szkoleń. Wiele agencji zatrudnienia oferuje bezpłatne szkolenia w zakresie różnych narzędzi do budowania umiejętności, takich jak programy komputerowe i umiejętności obsługi komputera. Ci, którzy skorzystają z tych umiejętności, mogą budować swoje życiorysy, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi dla agencji zatrudnienia.
 
usługi agencji rekrutacyjnej

Korzystanie z usług agencji zatrudnienia

Wielu łowców pracy uważa agencje zatrudnienia za nieoceniony zasób. Choć agencja nie zawsze może zagwarantować zatrudnienie, to jednak może dać Ci możliwość znalezienia odpowiedniej dla Ciebie pracy.
 
Korzystając z usług agencji pracy tymczasowej, należy wykonać jedną lub więcej poniższych czynności:
  • znaleźć i zarejestrować się w jednej lub kilku agencjach
  • wypełnić wniosek
  • przedstawić życiorys
  • przeprowadzić testy kwalifikacyjne
  • Rozmowa kwalifikacyjna
  • przejść szkolenie, w razie potrzeby
 
Poszukaj agencji rekrutacyjnej, która będzie odpowiadała Twoim potrzebom i umiejętnościom. Jeśli nie masz wykształcenia prawniczego, to nie jest dobrze iść do agencji, która specjalizuje się w dziedzinie prawa. Poproś o rekomendacje i zrób małe kopanie w sieci, aby sprawdzić, czy agencja jest wiarygodna i ma dobrą reputację. Możesz zapisać się do więcej niż jednej agencji, aby zwiększyć swoje szanse na miejsce. Chociaż agencje mają dostęp do wielu różnych zadań, znalezienie miejsca pracy odpowiadającego Twoim kwalifikacjom może trochę potrwać.
 
Agencja pracy tymczasowej, w szczególności specjalizująca się w usługach pośrednictwa pracy, zleci Ci wypełnienie aplikacji. To właśnie agencja będzie Cię zatrudniać, więc firma będzie chciała Twoje CV w pliku i będzie chciała sprawdzić Twoje umiejętności w pewnych dziedzinach, takich jak programy komputerowe.
 
Gdy stanowisko tymczasowe jest dla Ciebie odpowiednie, agencja zadzwoni do Ciebie, aby poinformować Cię o tym stanowisku i zorganizować zlecenie. Jeśli nie skontaktujesz się od razu z agencją, być może w tej chwili nie ma żadnych możliwości, ale zamelduj się co tydzień, aby pokazać swoje stałe zainteresowanie ofertą. Po umieszczeniu Cię na stanowisku będziesz musiał prowadzić ewidencję czasu pracy, a agencja będzie Ci bezpośrednio płacić. Po zakończeniu zlecenia, wracasz do puli agencji, aby wziąć je pod uwagę przy kolejnych zleceniach.
 
Prywatne agencje pracy pobierają opłaty za swoje usługi. Zazwyczaj firma zatrudniająca płaci agencji, ale czasami osoby poszukujące pracy płacą rekrutującym za znalezienie dla nich możliwości. Jeśli jesteś osobą poszukującą pracy, która płaci za usługi pośrednictwa pracy, skorzystaj z usług certyfikowanego rekrutera, który będzie miał na uwadze Twój najlepszy interes. Niezawodna agencja nie może zagwarantować, że dostaniesz pracę, ale będzie działać tak, aby pomóc Ci znaleźć pracę, która jest dla Ciebie najlepsza.