Strona główna > Coaching > CZYM RÓŻNIĄ SIĘ COACHING, MENTORING, DORADZTWO I TRENING?

Coach, mentor, trener

W tym artykule chcemy powiedzieć o różnicach między popularnymi obecnie formami rozwoju osobistego a więc treningiem, szkoleniami, coachingiem czy mentoringiem. Warto powiedzieć także o korzystaniu z usług doradcy. Metody takie są mylone bardzo często. Zdarza się, że mówcy motywacyjni mówią słuchaczom, że pracują z nimi jako trenerzy. Trzeba pamiętać, że mówienie do tłumów nigdy nie będzie coachingiem. Trener i mentor działa zawsze w warunkach twarzą w twarz. Poza szczególnymi zadaniami grupowymi. Świadomość różnic między metodami da okazję wybrać taką, która będzie rzeczywiście najlepsza i rozwiąże problemy, tak by nie tracić czasu.

 

 

Jeśli zastanawiasz się, kogo potrzebujesz: coacha, trenera rozwoju osobistego czy mentora, przeczytaj poniższe wskazówki

Pomyśl, że jesteś w takim punkcie, że potrzebne będzie wsparcie w rozwiązaniu jakiegoś poważnego problemu czy tez pokonaniu jakiegoś ograniczenia, by pójść dalej. Chcąc wybrać dla siebie najlepszą drogę rozwoju mamy tak naprawdę wiele różnych możliwości. Należy sobie zadać kilka pytań, by wybrać dla siebie najlepsze metody.

Czego tak naprawdę potrzebujemy, czy szukamy jednorazowego wsparcia czy może stałej pomocy na długi czas?

Dla tych, którzy będą potrzebować rozumieć jakiś temat czy problem i dowiedzieć się czego chcą będzie można mówić o tym, że coaching będzie najlepszy. Chodzi o to, by wizualizować stan idealny, wiedzieć jak ma być. Nazwać stan obecny, poznać to co można zmienić, wybrać konkretne działania jakie będzie można podjąć w określonym terminie. Te wszystkie odpowiedzi są w nas i coach pomoże je nam znajdować.

Rozwiązywanie problemu

Mentor

Jeśli raczej szukamy osoby, która będzie mogła nas wysłuchać i da nam konkretne potrzebne nam rady będzie można mówić o tym, że mentoring będzie najlepszy. Taka osoba będzie w stanie zauważyć i zrozumieć nasz problem. Otworzy nam oczy, powie co myśli o danych pomysłach. Biorąc pod uwagę swoje doświadczenie będzie w stanie nam zaproponować takie rozwiązania, które rzeczywiście będą najlepsze.

Mentor ma nami kierować w wielu różnych sytuacjach. Jeśli wiemy co robić, ale brakuje nam pewnej wiedzy czy też umiejętności jak rzecz robić czy wykonać konkretne zadanie to znaczy, że będziemy szukać konkretnego przepisu na sukces, osoby, która będzie w stanie zwiększyć nasze umiejętności, pozwoli nam nieco poćwiczyć, wypracować nowe metody działania. W takim przypadku najlepszym wyborem będzie trening, a więc szkolenie umiejętności. Tutaj dostaniemy już konkretne podpowiedzi co robić, by zmieniać swoje funkcjonowanie.